XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransı və seminarı işə başlayıb
8058
Dekabr 05 2016
Dekabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında Fizika İnstitutunun təşkilatçılığı, AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransı və seminarının (APCWQIS-2016) açılış mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev açaraq konfransın kvant informatikasının gələcək inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. AMEA-nın akademi-katibi konfransın ölkəmizdə keçirilməsini yüksək qiymətləndirib, tədbirdə əldə olunan nəticələrin elmimiz üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə edib. Akademik çıxışının sonunda konfrans iştirakçılarına uğurlar arzulayıb, mühazirələrin dinləyiciləri olan yerli və xarici tələbələrə isə kvant informatikası haqqında daha çox məlumat əldə etməyi, gələcəkdə bu sahədə tədqiqat işləri aparmağı tövsiyə edib.
Sonra çıxış edən Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, tədbirin Təşkilat Komitəsinin sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov kvant informatikasının yaranması və inkişafı tarixindən danışıb: “Amerikalı alim Riçard Feynman və digər görkəmli fiziklərin kvant informatikasının əsasını qoymasından 30 ildən çox vaxt keçir. Bu müddətdə güclü inkişaf etmiş bir elm sahəsinə çevrilən kvant informatikası fizikanın bir çox ənənəvi istiqamətlərini də əhatə edərək öz hüdudlarını kompüter və ifrat yüksək texnologiyalara qədər genişləndirib”.
Alim bildirib ki, bu gün hətta ən güclü klassik kompüterlərin və kvant alqoritmlərin öhtəsindən gələ bilmədiyi məsələləri gələcəkdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının əsas elementi kimi kvant kompüterləri effektiv həll edəcək: “XXI əsrdə insan fəaliyyətinin bütün sahələri informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə sıx bağlıdır. Texnologiyalar informasiyanı yığıb emal etdikdən sonra analiz və qərar qəbul etmək üçün son istifadəçiyə ötürür. Əgər bu proses sürətli olsa, qərar da tez qəbul olunar. Bu xüsusilə iqtisadiyyat sahəsi üçün çox mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Kvant alqoritmləri və gələcək kvant kompüterləri məhz buna imkan verəcək”.
N.Məmmədov qeyd edib ki, hazırda Azərbaycanda kvant informatikası sahəsində mütəxəssislərə ehtiyac olduğu üçün xarici alimlər işçi sessiyalardan əlavə, tələbə və doktorantlar üçün kvant informatikasına dair giriş kursları üzrə mühazirə oxuyacaqlar. Nazim Məmmədov bu təşəbbüsün istedadlı gəncləri kvant informatikası kimi mühüm bir sahədə tədqiqatlara cəlb edəcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransı və seminarının İdarə Heyətinin sədri, professor Çu Hiap Oh çıxış edib. Sədr bildirib ki, konfrans bundan öncə Sinqapur, Cənubi Koreya, Avstraliya, Çin, İsrail, Malaziya, Tayvan və Yeni Zelandiya kimi ölkələrdə təşkil olunub. Professor Çu Hiap Oh qeyd edib ki, hazırda kvant informatikası yaxşı inkişaf etmiş tədqiqat sahəsi olmaqla atom və optika fizikası, kvant optikası, aşağı temperaturlar fizikası, bərk cisimlər fizikası, kompüter elmləri və mühəndislik sahələrinin geniş marağındadır.
Daha sonra konfransda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev çıxış edib. Natiq bildirib ki, hazırda AMEA Fizika İnstitutu dünya standartları səviyyəsində inkişaf edir və Fond bu işdə elmi müəssisəyə yaxından köməklik göstərir: “Elmin İnkişafı Fondu Fizika İnstitutuna müasir cihaz və avadanlıqların alınmasına həmişə dəstək olub. Çünki bu, institutda innovasiya sektorunun yaradılmasına, qısa müddət ərzində ciddi elmi nəticələrin əldə edilməsinə, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə, xarici alimlərlə birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasına imkan yaradır”.
Elçin Babayev Fond tərəfindən Fizika İnstitutuna irimiqyaslı qrantlar yolu ilə qoyulmuş sərmayənin gələcəyə hesablanmış bir investisiya olduğunu deyib. Bildirib ki, rəhbərlik etdiyi qurum mütamadi olaraq institut alimlərinin xaricdə təcrübə keçməsinə, tədqiqat işlərinin nəticələrinin nüfuzlu elmi jurnallarda nəşrinə köməklik göstərir.
E.Babayev vurğulayıb ki, Fond dövlət başçısının ölkəmizdə elmin inkişafı ilə bağlı apardığı siyasətin həyata keçirilməsində yaxından iştirak edir və göstərilən etimadı doğrultmağa çalışır.
Tədbirin birinci günü fasilədən sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevin sədrlik etdiyi sessiya ilə davam edib.
Qeyd edək ki, XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransı və seminarı dekabrın 9-dək öz işinə sessiyalarla davam edəcək.

XIV conference and seminar of the Asia-Pacific region on Quantum Information Science launched
December 5, by organization of the Institute of Physics of ANAS and support of the Presidium of ANAS and Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan held the opening ceremony of XIV scientific conference and seminar of the Asia-Pacific region on Quantum Information Science (APCWQIS-2016).
The event, organized in the Main building of the Academy, was opened by Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev. Welcoming the participants on behalf of the Bureau, and congratulated them on the beginning of the conference, the academician stressed the importance of the event in terms of the discussion of the future prospects of the development of quantum information science. Academician-Secretary of ANAS praised the holding of the conference in our country and expressed confidence that the results obtained in the course of the event will benefit the domestic science. At the end of his speech Academician Rasim Alguliyev wished success to the participants of the conference and encouraged local and foreign students, who will listen to lectures, to get as much information about the quantum information and conduct future research in this area.
In his speech at the event, Academician-Secretary of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, Chairman of the Conference Organizing Committee, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov spoke about the history and development of quantum information science, "Ever since the American scientist Richard Feynman and other outstanding physics laid the foundation of quantum information science, has been more than 30 years. Having come a long way, quantum computing has become a separate scientific field, whose boundaries, covering a number of traditional areas of physics, computer and expanded to very high-tech."
Nazim Mammadov said that, as a basic element of information-communication technologies, quantum computers in the future will be to effectively meet the challenges of today who can not afford even the most powerful classical computers and quantum algorithms: "In the XXI century virtually all areas of human activity are inextricably linked to the information - communication technologies that collect, process and deliver the processed information to the end user for analysis and decision making. The faster this process will take place, the sooner a decision is made. This is especially important for the regional economy. Quantum algorithms, and in future quantum computers will allow doing just that.”
Corresponding member of ANAS informed that since the moment Azerbaijan felt the need for specialists in the field of quantum information, along with the working sessions of the foreign scientists and doctoral students will read an introductory course in quantum information science. Nazim Mammadov expressed his confidence that this initiative will help recruit talented young people to research in this important area of quantum information science.
Then the chairman of conference and seminar of the Asia-Pacific region in quantum information science, Professor Oh Choo Hiap reported at the event. The Chairman informed that the previous conferences have been held in countries such as Singapore, South Korea, Australia, China, Israel, Malaysia, Taiwan and New Zealand. Professor Oh Choo Hiap said that the current quantum computer is a well-developed area of research, which is the focus of atomic physics and optics, quantum optics, physics of temperature, solid state physics, computer science and engineering.
Then, at the conference CEO of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, PhD in Physics-math Elchin Babayev made speech and noted that at present the Institute of Physics of ANAS is developing at the level of the world standards, and the Fund actively assists scientific institution in this matter: "Science Development Fund has always supported the Institute of Physics in the acquisition of modern devices and equipment, opportunity for the development of the institute innovative sector, serious scientific results in the short term, increased international cooperation and joint research projects with foreign scientists."
Elchin Babayev said that the fundings invested by the Fund in the Institute of Physics in the form of large-scale grants are investments in the future. He noted that the organization headed by him constantly assists for institute scientists to probate abroad, and publish the results of their research in reputable scientific journals.
Elchin Babayev emphasized that the Fund actively involved in implementing the policy, which head of state spends in the development of science in the country, and is trying to live up to his trust.
After the break, the first day of the event continued at the Institute of Information Technologies, where proshlasessiya chaired by Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev.
Note that the XIV scientific conference and seminar of the Asia-Pacific region on Quantum Information Science will continue until 9 December.