Elmin İnkişafı Fondu Belarusla elmi əlaqələrini gücləndirir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ötən illərdə Belarus Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublika Fundamental Tədqiqatlar Fondu ilə uğurlu əməkdaşlıq edib. Fond Belarusun Azərbaycandakı səfirliyi ilə də daima ünsiyyətdə olub. 2017-ci il 30 mart tarixində Belarus Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gennadi Axramoviç Elmin İnkişafı Fondunda olarkən, Azərbaycan və Belarus alimləri arasında səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdiriləcəyinə hər cür dəstək göstəriləcəyi barədə tərəflər arasında razılığa gəlinib.
Belarus Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyindən Elmin İnkişafı Fonduna bu günlərdə daxil olmuş rəsmi məlumata əsasən, Elmin İnkişafı Fondunun irəli sürdüyü təşəbbüs üzrə əldə edilmiş razılaşmalar artıq reallaşdırılmaq üzrədir.
2017-ci ilin oktyabr-noyabr aylarında Minskdə tərəflərin təşkilatçılığı ilə Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi 1-ci konfransın davamı olaraq, 2-ci Azərbaycan-Belarus elmi konfransının keçirilməsi qərara alınıb. Konfransda birgə qrant layihələri üzə alınmış nəticələrin xüsusi müzakirəsi planlaşdırılır.
Belarus alimlərinin elmi nailiyyətlər sərgisi isə 2018-ci ildə Bakıda təşkil edilərək keçiriləcək.
Hazırda 2017-ci ildə elan olunmuş 2-ci Azərbaycan–Belarus birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi üzrə daxil olmuş layihələrin elmi ekspertizası işi həyata keçirilir və nəticələrin cari ilin sentyabr ayında açıqlanması nəzərdə tutulur.
Azərbaycan və Belarus arasında siyasi və iqtisadi sahələrdə olduğu kimi, humanitar sahədə də əməkdaşlıq yeni dövrün tələblərinə uyğun olaraq qurulub, müvafiq sazişlər imzalanıb, elmi prioritetlər nəzərə alınmaqla və tətbiqi sahələrə üstünlük verilməklə qısa müddət ərzində iki ölkənin fondları birgə müsabiqələr təşkil edib.

Scientific Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan has successfully cooperated with National Academy of Sciences of Belarus and Belarusian Republican Foundation for Fundamental Research in last years. The Foundation has also been in regular contact with the Embassy of Belarus in Azerbaijan. On 30th Mart 2017 Ambassador of the Republic of Belarus Gennadi Akhramovich visited Science Development Foundation and it has been agreed to provide all kind of support for developing effective cooperation between Azerbaijani and Belarusian foundations and scientists.
According to the official letter that has been received from the Embassy of the Republic of Belarus, the agreements reached on the initiative of the Science Development Foundation is about to be realized now.
It has been decided to organize 2nd Azerbaijani-Belarusian scientific conference in Minsk in autumn-2017 as a continuation of 1st that has been organized and financed by the Science Development Foundation.
Special session in this conference will be devoted to discussion of the results obtained from joint grant projects.
Scientific achievements exhibition of the Belarusian scientists will be held in Baku in 2018.
Cooperation between Azerbaijan and Belarus in the humanitarian sphere has been established in accordance with the requirements of the new era, relevant agreements has been signed between parties.