Nərgiztəpə Azərbaycan tarixinin bütöv bir mərhələsinə işıq sala bilər
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Mil-Qarabağ ekspedisiyası tərəfindən 2017-ci ilin yayında Xocavənd rayonu ərazisində arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilib.
Arxeoloji qrupun rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təvəkkül Əliyev Nərgiztəpədə və ətraf ərazilərdə aparılan aqxeoloji tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Qarabağın Mil düzü ilə kəsişən dağətəyi ərazisində yerləşən Nərgiztəpədə ilk tədqiqatlar 2013-cü ildə başlanıb. 2014-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə burada araşdırmalar daha intensiv xarakter alıb.
Onun sözlərinə görə, son tədqiqatlar zamanı ərazidə 300-dən çox qəbir qeydə alınıb,onların topoqrafik planı çıxarılıb. Bəzi qəbirüstü daşların üzərinə qazıma üsulla müxtəlif işarə və damğalar, oyma naxışlar çəkilib. XIII-XIV əsrlərdən etibarən baş daşları üzərində epiqrafik mətnlər ərəb qrafikası ilə Azərbaycan dilində həkk olunub.
T.Əliyev qeyd edib ki, Nərgiztəpə Azərbaycan tarixinin bütöv bir mərhələsinə işıq sala biləcək bir abidədir. Burada qədim Azərbaycan dövləti olan Albaniyanın həm antik, həm də erkən orta əsrlər tarixini bütün çalarları ilə izləmək olar. Nərgiztəpədə aparılan arxeoloji tədqiqatlar qədim Azərbaycan əhalisinin mədəni təsərrüfat həyatında və dünyagörüşündə varisliyini bir daha təsdiq edir.

Nargiztepe can illuminate the history of Azerbaijan
Archeological researches continued in the summer of 2017 by the Mil-Karabakh expedition of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS in Khojavand region.
Head of Archaeological Group, PhD in history Tavakkul Aliyev informed about agrochemical research in Nargiztepe and surrounding areas. He said that the first researches in Nargiztepe, which is located in the foothills of Karabakh's Mil hill, began in 2013. In the years 2014-2015, with the support of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, investigations have become more intensive.
According to him, more than 300 graves were recorded in the area during the recent studies and their topographic plan was removed. Some gravestones were stamped with various marks and stamps, engraving patterns. From the 13th to the 14th centuries, epigraphic texts on headstones were engraved in Arabic language with Arabic graphics.
T. Aliyev noted that Nargiztepe is a monument to the whole of Azerbaijan's history. Albania, the ancient state of Azerbaijan, can be traced with all the shades of both ancient and medieval history. Archeological researches in Nargiztepe once again confirm the succession of the ancient Azerbaijani population in cultural life and outlook.