Elmin İnkişafı Fondunun 8-ci “Mobillik qrantı”nın nəticələri elan olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun xaricdə elmi tədbirlərdə və qısamüddətli təcrübəkeçmədə iştirakı əhatə edən və 2017-ci ildə elan edilmiş 8-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsinin nəticələri elan olunub.
Müsabiqə müddətində Elmin İnkişafı Fondu qrant iddiaçılarına kömək məqsədilə üç məsləhət seminarı təşkil edib. Müsabiqəyə daxil olmuş 25 layihə elmi ekspertiza mərhələsinə buraxılıb. Qeyd olunmalıdır ki, 8-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsinə layihələr alimlər tərəfindən bu dəfə “online” şəkildə, Fondun innovativ texnologiyası olan və ASAN imzanın inteqrasiya edildiyi “e-Qrant” - “Qrant layihələrinin elektron idarəolunması sistemi” vasitəsilə təqdim olunub.
Nəticələr Fondun Himayədarlar Şurası tərəfindən təsdiq edildikdən sonra 8-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsi üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 92000 manat olan 17 qalib layihə müəyyənləşdirilib.
8-ci “Mobillik qrantı” müsabiqəsində qalib olan layihələrdən 8-i xaricdə qısamüddətli elmi təcrübəkeçmə ilə (QMTK), 9-u isə xaricdə elmi tədbirdə iştirakla (XETİ) bağlı layihələrdir. Qaliblərdən 8-i qadındır.
Qaliblər AMEA-nın Fizika, Neft-Kimya Prosesləri, Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Botanika, Zoologiya, Genetik Ehtiyatlar, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarını, həmçinin Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetini, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Baytarlıq Nəzarəti Xidmətinin Respublika Baytarlıq Laboratoriyasını, Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu, Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunu təmsil edirlər.
Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 3, kimya elmləri üzrə 1, Yer haqqında elmlər üzrə 5, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 6 və humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 2 layihə qalib olub.
8-ci “Mobillik qrantı”nın qalibləri Türkiyə, Koreya, Gürcüstan, Polşa, Rusiya, Almaniya, Yunanıstan, Fransa və İspaniyada elmi tədbirlərdə və qısamüddətli təcrübəkeçmədə iştirak edəcəklər.
“Mobillik qrantı” üzrə müsabiqələrin keçirilməsində məqsəd Azərbaycanda elmin inkişafını dəstəkləmək, alimlərin xaricdə təcrübə keçməsini və tədbirlərdə iştirakını stimullaşdırmaq, beynəlxalq elmi əlaqələr qurulmasına şərait yaratmaq və ölkənin elmi kadr potensialını daha da gücləndirməkdir.

Results of the 8th “Mobility Grant” competition has been announced
Results of the competition 8th "Mobility Grant" supporting the participation of Azerbaijani scientists in scientific events (conferences, etc.) and short-term trainings abroad have been announced.
There have been organized three consultative seminars during application period in order to help grantees. 25 submitted projects passed to scientific expertise stage.  It should be noted that, these projects were submitted online through innovative technology created by Foundation, so called “e-Grant” system enabling to use “ASAN Imza” and virtual cabinets.
Following the approval of the results by the Board of Trustees, 17 successful projects with a total financing of 92,000 manat were selected for financing within the 8th Mobility Grant Competition.
8 projects are related to short-term scientific trainings abroad and 9 projects cover participation of scientist in scientific conferences. 8 of the winners are women.
There have been successful 3 projects in the field of physical, mathematical and technical sciences, 1 project in the field of chemistry, 5 projects in the field of Earth sciences, 6 projects in the field of biology, medicine and agrarian sciences and 2 projects in the fields of humanitarian and social sciences.
The successful applicants of the 8th Mobility Grant Competition will participate in scientific conferences and short-term scientific trainings in Turkey, Korea, Georgia, Poland, Russia, Germany, Greece, France and Spain.
The main purpose of the “Mobility Grant” Competition is to support development of the science in Azerbaijan, to stimulate the participation of the scientists in scientific conferences abroad, to create conditions for the establishment of international scientific relations, to strengthen the scientific potential of the country.