AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları qrant layihələrində uğurla iştirak edirlər
AMEA Naxçıvan Bölməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən seminar keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlarının qrant layihələrdəki fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, əldə edilən uğurları elmin inkişafına göstərilən dövlət qayğısının bəhrələri kimi dəyərləndirib.
Bölmə sədri bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının yeraltı sərvətlərindən molibden (VI) oksidin, sürmə (III) sulfidin və farmaseptik təmiz natrium-xloridin yeni alınma metodlarının işlənməsi, bölmənin Batabat Astrofizika Rəsədxanası üçün spektrometrik cihazların düzəldilməsi, quraşdırılması, “Seyss-600” teleskopunda sınaq müşahidələrinin aparılması, ixtisaslı elmi-texniki kadrların hazırlanması və spektroskopik tədqiqatların həyata keçirilməsi üzrə qrantlar alıblar. Bundan başqa, Naxçıvan Muxtar Respublikasında rəsmi dərman bitkilərinin genofondunun müəyyənləşdirilməsi, təbii ehtiyatı bol olan həmin bitkilərdən səmərəli istifadə olunması və mühafizəsinin elmi əsasları, muxtar respublikanın yeraltı sərvətlərindən yüksək temperatura davamlı istilikizolyasiya materialların və seolitlərin alınma metodlarının işlənməsi, I Kültəpə və onun ətrafında araşdırmalar, Naxçıvan folklorunun toplanması, elmi-tədqiqi və nəşri, eləcə də digər layihələr üzrə qrantlar alınıb. Bölmə əməkdaşları bundan sonra da qrant müsabiqələrində uğurla iştirak etməyə çalışacaqlar.
Seminarda Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev çıxış edərək bildirib ki, ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində görülən ən mühüm işlərdən biri də Prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 21 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun yaradılmasıdır. Fondun təşkilində məqsəd ölkədə elmi-texniki potensialın qorunması, iqtisadiyyatın inkişafında bu potensialdan səmərəli istifadə edilməsi, mühüm sosial problemlərin həllində elm və texnikanın rolunun yüksəldilməsidir. Fond fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən qrant müsabiqələri yolu ilə ölkədə elmin inkişafını çevik şəkildə dəstəkləməyi, Azərbaycanda əldə olunan elmi nəticələri ölkə hüdudlarından kənarda tanıtmağı, elmi təşkilat və qurumlarda müxtəlif tədqiqatlarla bağlı maddi-texniki bazanı ən müasir səviyyədə yeniləməyi və digər məsələlərin həllini bir məqsəd kimi müəyyənləşdirib.
Müsabiqələrdə iştirak üçün internet resurslardan istifadə qaydaları haqqında ətraflı məlumat verən Elçin Babayev bildirib ki, qurumun şəffaflıq prinsipləri üzərində təşkil edilmiş fəaliyyəti rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilib və məlumatlar daim yenilənir. Müsabiqəyə daxil olmuş bütün layihələr yerli və lazım gəldikdə xarici müstəqil elmi ekspertlərin iştirakı ilə və konfidensiallıq şərti qorunmaqla elmi ekspertizadan keçirilir. Elmin İnkişafı Fondu ilk qrant layihələri müsabiqəsini 2010-cu il iyunun 30-da elan edib. Fondun maliyyələşdirdiyi layihələrin sayı ilbəil artır, format zənginləşir və müsabiqəyə təqdim olunan işlərin keyfiyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə yüksəlir. Fondun qrant müsabiqələri üzrə dövlət büdcəsindən maliyyə həcmi tədricən artır. Müsabiqələrin keçirilməsi qaydaları öz novatorluğu ilə seçilir və eyni zamanda fundamental, tətbiqi və axtarış-innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat layihələrinin və xüsusi proqramların idarə olunmasını nəzərdə tutur.
Sonda slaydlar vasitəsilə müsabiqədə iştirakın qaydaları haqqında məlumat verilib, suallar cavablandırılıb.

Employees of ANAS Nakhchivan Department successfully participate in grant projects
ANAS Nakhchivan Department held a seminar by Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
At the event, chairman of the Department, Academician Ismail Hajiyev, informed on activities of the structure staff in grant projects, have estimated the achievements as a result of state concern for the science development.
The chairman of the Department said that, grants have been allocated for the development of methods for the preparation of molybdenum (VI) oxide, antimony (III) sulfide, sodium chloride from the underground wealth of the Nakhchivan Autonomous Republic, installation of spectrometric instruments for the Batabat Astrophysical Observatory, the test observations via the "Seyss-600" telescope, preparation of specialized scientific and technical personnel and implementation of spectroscopic research.
In addition, grants have been awarded for such projects as the scientific basis for determining the gene pool and effective use and protection of official medicinal plants in Nakhchivan Autonomous Republic, developing methods for obtaining heat-resistant thermal insulation materials and zeolites from the underground wealth of the autonomous republic, research in Kühltepe I and its neighborhoods, gathering, scientific research and publishing folklore of Nakhchivan, etc. The staff of the Department will continue to participate successfully in grant competitions.
Elchin Babayev, Executive Director of the Foundation for the Development of Science, noted that, one of the important works done in the field of science development is the establishment of the Science Development Fund on the Order of President Ilham Aliyev dated October 21, 2009. The purpose of the foundation is to protection the scientific and technical potential, the effective use of this potential in the development of the economy, the increasing role of science and technology in solving important social problems. From the first day of its activity, the Foundation set a goal to support the development of science in the country through grant competitions, to promote outside the country the scientific results achieved in Azerbaijan, at the modern level, to update the scientific and technical base connected with various researches in scientific organizations and structures and solve other issues.
Informing about the rules of using Internet resources for participation in competitions, Elchin Babayev noted that, the activity of the structure, organized on the basis of transparency principles, is placed in the official web page, the information in which is constantly updated. All projects submitted to the competition are subject to scientific expertise with the participation of local and, if necessary, foreign experts, with the condition of maintaining confidentiality. The first competition of grant projects was organized by the Foundation for the Development of Science on June 30, 2010. Annually the number of projects financed by the fund increases, the format is enriched and the quality of the works submitted to the competition is visually improved. Gradually, the financial volume of the state budget is growing in grant competitions. Competition rules are innovative and provide for the management of fundamental, applied and search-innovative research projects, and special programs.
Then, through the slides, was given information on the rules of participation in the contest, also were respondent the questions.