Kosmik havanın cari vəziyyəti ilə bağlı mətbuat konfransı keçirilib
AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev kosmik hava, Günəşdə baş verən proseslər, geomaqnit qasırğası ilə bağlı mətbuat konfransı keçirib.
E.Babayev bildirib ki, oktyabrın 24-də axşama doğru və oktyabrın 25-də günorta ərəfəsində G1 kateqoriyalı geomaqnit qasırğası baş verib. O, şkala üzrə maksimumu G5 olan bu cür təbiət hadisəsinin nadir hallarda, 11 illik Günəş tsikli ərzində 1-2 dəfə baş verdiyini diqqətə çatdırıb.
Alim qeyd edib ki, Yerdə baş vermiş cari geomaqnit qasırğası mütəmadi təkrarlanan orta səviyyəli təbiət hadisələrdən biridir. Bu qasırğalar müəyyən insanların sağlamlığına mənfi təsir edə bilər. Ümumilikdə isə, insan orqanizmi meteroloji şərait kimi, kosmik hava şəraitinin dəyişməsinə də uyğunlaşıb.
"Bu dəfəki geomaqnit həyəcanlaşmasının əsas səbəbi Günəş səthində hazırda mövcud olan növbəti böyük ölçülü “tac dəliyi”ndən başlanğıcını götürən yüksək sürətli Günəş plazma küləyinin təsiridir" - deyən E.Babayev “Tac dəlikləri”ndən yüklü plazma zərrəciklərin Günəş tacını asanlıqla tərk etdiyini və yüksək sürətlə planetlərarası fəzaya, o cümlədən də, Yer planetinə doğru yönəldiyini bildirib.
E.Babayev deyib ki, bir neçə gün əvvələdək Günəşin səthində ləkələr müşahidə olunmayıb. Artıq bu ləkələr Günəşin səthində yenidən müşahidə olunmağa başlayıb və onların sayı hazırda 23-dür. Adətən Günəş ləkələrinin yaxınlığında alışma və bundan sonra tac plazma kütləsinin atılması halları qeydə alınır. Bu hal da geomaqnit qasırğalarının yaranmasına səbəb olur.

A press conference on current state of space air held
Deputy Director for Scientific Work of ANAS Shamakhin Astrophysical Observatory after N.Tusi, PhD in Physics and Mathematics Elchin Babayev held a press conference on the processes taking place on the Sun and a geomagnetic storm.
E.Babayev said that, there was a storm of category G1 and on October 25-a storm of G2 category. He brought to attention that, over the past 11 years, such a rare natural phenomenon occurred 1-2 times on October 24.
The scientist noted that, these geomagnetic storms are considered regularly recurring natural phenomena of the middle level. They negatively affect the health of some people. But, in general, the human body is able to adapt to changes in cosmic air, as well as to changes in meteorological conditions.
E.Babayev noted that, the main reason for the occurrence of geomagnetic disturbances was the influence of a high-speed solar plasma wind originating from a large coronal hole existing on the surface of the Sun.
He stressed that, recently sunspots began to be observed on the surface of the Sun, the number of which is 23 now. Typically, near such spots, flares and coronal plasma masses are observed, leading to the occurrence of geomagnetic storms.