Vyana Təbiət Tarixi Muzeyinə Azərbaycan ərazisinə düşmüş meteorit parçası hədiyyə edilib
Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Təbiət Tarixi Muzeyində Azərbaycan hökuməti tərəfindən bu muzeyə hədiyyə edilən meteorit parçasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyi və Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri muzeyin mineralogiya və petroqrafiya departamentinin rəhbəri Frans Brandştetter giriş sözü ilə açıb. O, Vyana Təbiət Tarixi Muzeyinin dünyanın nümayiş olunan ən böyük meteorit kolleksiyasına sahib olduğunu və burada müxtəlif ərazilərə düşmüş 7 mindən artıq meteorit parçasının saxlandığını bildirib. Bu gün elmi-tədqiqat məqsədləri üçün geniş istifadə edilən kolleksiyanın əsası 1748-ci ildə Avstriya imperatoru I Frants tərəfindən qoyulub və bununla da Vyana Təbiət Muzeyi dünyanın ən qədim meteorit kolleksiyasına sahib olmasına görə fəxr edir. Əksəriyyəti hədiyyə edilən meteorit parçaları müfəssəl şəkildə sənədləşdirilir və onlardan elmi-tədqiqat məqsədləri üçün də istifadə olunur.
Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Qalib İsrafilov Azərbaycan hökumətinin muzeyə hədiyyəsinin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümünə həsr olunduğunu bildirib. Qeyd edilib ki, Yardımlı meteoriti Azərbaycan ərazisinə düşmüş və muzeyin kolleksiyasına daxil edilən ikinci meteorit parçasıdır. 1891-ci ildə Şuşa qəzası ərazisinə düşmüş Hindarx meteoritinin parçaları bu muzeyin əsas sərgi salonunda nümayiş olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev çıxışında qeyd edib ki, Yardımlı meteoritinin bir parçasının Vyana Təbiət Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilməsi təşəbbüsü Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən irəli sürülüb. O, iki ölkə arasında, xüsusilə də iki ölkənin müvafiq elmi-tədqiqat qurumları arasında intensiv əlaqələri nəzərə alaraq, Azərbaycan hökumətinin bu nəcib addımı atdığını bildirib. E.Babayev əlavə edib ki, elm aləmində meteoritlərə kosmik qonaq adı verilir və qonaqpərvər xalq kimi tanınan Azərbaycan xalqı öz ərazisinə düşmüş bu qiymətli kosmik nümunəni yalnız yüksək əlaqələr nəzərə alaraq bu muzeyə bağışlayır. Həmçinin qeyd edilib ki, meteorit parçası yalnız qorunub saxlanmaq və nümayiş etdirilmək üçün deyil, eyni zamanda elmi tədqiqatlarda istifadə edilmək üçün muzeyə hədiyyə edilib.
Avstriyanın Vyana Təbiət Tarixi Muzeyinin meteorit kolleksiyası üzrə əlaqələndiricisi, Beynəlxalq Meteoritlər Cəmiyyətinin üzvü Ludovik Ferrier tədbir iştirakçılarına Yardımlı meteoriti barəsində məlumat verib. Bildirilib ki, 1959-cu ilin noyabrın 24-də Azərbaycanın Yardımlı rayonu ərazisinə düşən meteorit ölkə ərazisinə düşən ilk dəmir meteoritdir. Altı fərdi nümunədən ibarət olan və məşhur Sihote-Alin meteorit yağışının yağmasından sonra düşən bu meteoritin ümumi çəkisi 152,5 kq-dır. Tərkibinə və səth strukturuna görə unikal quruluşa malik bu meteorit Günəş sistemini tədqiq etmək üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda, Yer səthinə düşən dəmir meteoritlərin sayca az olduğunu nəzərə aldıqda, Yardımlı meteoritinin elmi əhəmiyyəti daha da artır. Qeyd edib ki, Yardımlı meteoritinin ən böyük parçasından (117 kq) kəsilmiş 250 qramlıq bu hissə muzeyin ən qiymətli eksponatlarından birinə çevriləcək.
Sonra qonaqların iştirakı ilə meteorit parçası muzeyin sərgi salonunda nümayiş olunacağı əraziyə yerləşdirilib

Ceremony of the donation of piece of the Yardimly meteorite the Museum of Natural History that was initiated by the Azerbaijani government was held in Austrian capital Vienna
3071
June 01 2018
Organized jointly by the Azerbaijani Embassy in Austria and the Azerbaijani Cultural Center, the event was opened by the head of the museum's Mineralogy and Petrography department Dr. Franz Brandstetter. In his welcoming speech he mentioned that Vienna Museum of Natural History had the largest meteorite collection in the world, with more than 7,000 meteorites falling in miscellanious areas. Today’s collection, which is widely used for research purposes, was founded by the Austrian Emperor I Franz in 1748, and therefore Vienna Museum of Natural History is proud to have the world's oldest meteorite collection. Most donated meteorites are documented in detail and used for scientific purposes.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Azerbaijan to Austria Mr.Galib Israfilov underlined that Azerbaijani government's donation to the Museum was dedicated to the Centennial of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic. It was noted that Yardimly meteorite is the second meteorite, which fell into the territory of Azerbaijan and included into Museum's collection. Pieces of the Hindarch Meteorite, which fell into Shusha in 1891, are exhibited in the main exhibition hall of this Museum.
Executive Director of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, Deputy Director on Scientific Affairs of the Shamakhy Astrophysical Observatory named after N. Tusi of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Dr.Elchin Babayev noted that a proposal about the donation of the Yardimly meteorite to the Museum of Natural History was initiated by the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Ms. Leyla Aliyeva. Azerbaijani government has taken this noble step taking into account the dynamic relations between two countries, especially among the relevant research institutions. E.Babayev added that meteorites are called “cosmic guests” in the world of science and the people of Azerbaijan, known for their hospitality, taking into consideration intensive relations between the countries, donated this valuable space rock piece fallen into their territory to the Museum. It was also noted that the piece of the meteorite was donated to the Museum not only for the preservation and demonstration, but also for use in scientific researches.
Dr. Ludovic Ferrier, Coordinator of the Meteorite Collection of the Vienna Museum of Natural History, member of the International Society of Meteorites, informed participants about Yardimly meteorite. It was noted that on November 24, 1959 the meteorite falling to the territory of Yardimly region of Azerbaijan was the first iron meteorite in the country.The total weight of this meteorite which fell after the famous Sihote-Alin meteorite shower is 152.5 kg and it consists of several individual samples.Unique for its composition and surface structure, this meteorite is of particular importance for exploring the Solar System. Meanwhile, low number of iron meteorites falling on Earth, makes the scientific value of Yardimly meteorite even greater. He noted that weighing 250 grams, a piece cut from the largest part of Yardimly meteorite (117 kg), will become one of the Museum's most valuable exhibits.
Afterwards, the piece of the meteorite was placed in the Museum's exhibition hall with the participation of officials and guests.