Elmin İnkişafı Fondunda 15 iyun – Milli Qurtuluş Günü və Ramazan Bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
3339
İyun 14 2018
Tədbirdə çıxış edən Fondun icraçı direktoru Elçin Babayev Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə gəlişi və həmin dövrdə mövcud olan siyasi şəraitdən söz açıb: “Məhz Heydər Əliyevin yüksək siyasi məharəti ilə Azərbaycan vətəndaş müharibəsindən, siyasi xaosdan qurtula bildi, ölkə uzunmüddətli inkişaf yoluna qədəm qoydu. Bu günün önəmini Azərbaycanın dünya birliyində yerinin daha da möhkəmlənməsi, stabil və inkişaf edən, vətəndaşını qoruyan ölkəyə çevrilməsi daha da artırır”. E.Babayev əsası Ümummilli lider tərəfindən qoyulmuş siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdiyini, Azərbaycanda son illər bütün sahələrdə olduğu kimi, elmin inkişafı sahəsində də yüksək nailiyyətlər əldə olunduğunu bildirib.
Dünya şöhrətli dövlət xadimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də hakimiyyətə qayıdışı xalqımızın çoxəsrlik tarixində taleyüklü möhtəşəm siyasi hadisə kimi səciyyələnir. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan XX əsrdə ikinci dəfə dövlət müstəqilliyini elan edib. Təəssüf ki, müstəqilliyin ilk illərində dövlətin idarəçiliyinə təcrübəsiz və naşı şəxslər rəhbərlik edirdi. Həmin dövrdə Azərbaycan torpaqlarının erməni cəlladları tərəfindən işğalı, getdikcə gərginləşən siyasi vəziyyət, əhalinin günbəgün ağırlaşan sosial durumu ölkəni bu bəlalardan xilas edə biləcək, xalqı öz arxasınca aparmağa qadir liderə ehtiyac olduğunu şərtləndirirdi.
Cəmiyyətin bütün təbəqələri əmin idi ki, yenicə müstəqillik qazanmış ölkəni düşmüş olduğu ağır və dözülməz vəziyyətdən çıxarmağa qadir yeganə şəxsiyyət məhz Heydər Əliyevdir. 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra ölkədə baş vermiş sosial-iqtisadi və siyasi inkişaf dövlətimizin möhkəmləndirilməsində, sivil dünyaya hərtərəfli inteqrasiya prosesinə qoşulmasında və xalqımızın strateji mənafelərini təmin edən modern cəmiyyətin qurulmasında həlledici rol oynayıb. Azərbaycan Heydər Əliyevin yorulmaz fəaliyyəti nəticəsində gələcəyə inamla baxan qüdrətli bir dövlətə çevrilib.
Tədbirin sonunda Milli Qurtuluş Günü ilə eyni tarixə təsadüf edən Ramazan bayramı münasibətilə icraçı direktor və Elmin İnkişafı Fondunun İlk Həmkərlar İttifaqı Komitəsi tərəfindən tədbir iştirakçıları təbrik edilib.

Science Development Foundation hosts event dedicated to National Salvation Day and Ramadan
Speaking at the event, Executive Director of the Fund Elchin Babayev spoke about national leader Heydar Aliyev's coming to power in 1993 and his political situation at that time. "With the high political skill of Heydar Aliyev, Azerbaijan was able to escape the civil war, political chaos and the country entered a long-term path of development. laid. The importance of today is further enhanced by Azerbaijan's position in the world community, becoming a stable and prosperous country, protecting its citizens. " E.Babayev is the policy of the National Leader
President Ilham Aliyev has said successful progress has been achieved in Azerbaijan in recent years as well as in all fields. The return of the world-famous statesman, national leader Heydar Aliyev to power on June 15, 1993 is characterized by the fateful political event in the centuries-old history of our people. On October 18, 1991, Azerbaijan proclaimed its independence for the second time in the 20th century. Unfortunately, in the early years of independence, the novice and novice were leading the state administration. The occupation of Azerbaijani lands by the Armenian occupationists, the increasingly aggravated political situation, and the social condition of the population aggravated by the situation necessitated the country to be able to escape from these crises and to be able to lead the people behind.
All the strata of the society were convinced that the only person capable of removing a newly independent country from a severe and unstable state was Heydar Aliyev. Socio-economic and political development in the country after Heydar Aliyev's return to power after the insistent demand of the people in 1993 played a decisive role in strengthening our state, joining the civilized world to a comprehensive integration process and building a modern society that provided strategic interests of our people. Azerbaijan Heydar Aliyev is tireless has become a mighty state with confidence in the future as a result of its activities.
At the end of the event congratulations were made on the occasion of Ramadan, which coincided with the same date as the National Salvation Day.