Elmin İnkişafı Fondunun nümayəndə heyəti Türkiyə Elmlər Akademiyasında (TÜBA - Türkiye Bilimler Akademisi) olub
2456
Oktyabr 03 2018
Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyə Elmlər Akademiyasında (TÜBA - Türkiye Bilimler Akademisi) olub.
Görüşdə Akademiyanın prezidenti, professor Ahmet Cevat Acar rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib, Azərbaycanla olan əlaqələrdən danışıb. TÜBA-nın vitse-prezidenti, professor Nuri Yurdusev və digər rəsmi şəxslər də görüşdə iştirak edib.
Görüşdə Elmin İnkişafı Fondunun fəaliyyəti və Azərbaycanda elmi tədqiqatların qrantlar yolu ilə dəstəklənməsi üzrə fəaliyyətindən danışılıb, tərəflərin birgə elmi əməkdaşlıq üçün maraqları ifadə olunub. Səfər müddətində Azərbaycanı təcəssüm etdirən hədiyyələr təqdim olunub.
Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA-Türkiye Bilimler Akademisi) Türkiyədə elmi fəaliyyətə dəstək verən elmi cəmiyyətdir.
Akademiya 1993-cü ilin sentyabrında təsis edilib. Mərkəzi idarəsi Ankarada yerləşir. 2010-cu ilin məlumatına görə akademiyanın 135 üzvü var (19 qadın və 116 kişi). Onlardan 83-ü həqiqi, 37-si fəxri və 15-i assosiasiyalı üzvdür. TÜBA-nın 79 akademiki texniki elmləri, 32 akademiki tibb elmlərini, 24 akademiki humanitar sahəni təmsil edirlər.
Akademiyanın əsas vəzifəsi elmi adları vermək, elmi tədqiqatların əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirmək, elm sahəsi üzrə qanunvericiliyi tədqiq etmək və müvafiq təklifləri verməkdir. Həmçinin onun vəzifələri sırasına gənc alimləri dəstəkləmək və Türkiyənin ali məktəbləri üçün dərslikləri hazırlamaq da aiddir.

A delegation led by Executive Director of the SDF Elchin Babayev visited the Turkish Academy of Sciences (TÜBA).
During the meeting, President of the Academy, Professor Ahmet Cevat Acar gave detailed information about the activities of the organization headed by him and talked about relations with Azerbaijan. Vice-President of TUBA, Professor Nuri Yurdusev, and other officials attended the meeting.
During the meeting, the activities of the SDF in Azerbaijan were discussed and interests of the parties for joint scientific cooperation were expressed. During the visit, gifts representing Azerbaijan were presented to TUBA representatives.
Turkish Academy of Sciences (TÜBA) is a scientific society that supports scientific activities in Turkey.
The Academy was established in September 1993. The central office is located in Ankara. According to the data of 2010, the academy has 135 members (19 women and 116 men).  TUBA's 79 academicians represent technical sciences, 32 represent medicine, 24 humanities.
The main task of the Academy is to give scientific titles, to define the main directions of scientific researches, to study the legislation in the field of science and to make relevant proposals. It also involves supporting young scholars and preparing textbooks for Turkish higher education institutions.