Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən “Aqrar tədqiqatlar” məqsədli qrant müsabiqəsi elan olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən “Aqrar  tədqiqatlar” məqsədli qrant müsabiqəsi elan olunub.
Müsabiqənin elan olunmasında məqsəd elmi-tədqiqat institutlarının, akademik və ali təhsil sistemindəki elmi müəssisə və təşkilatların, institut va laboratoriyaların, bölmə və mərkəzlərin və digər uyğun strukturların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, modern elmi cihaz, avadanlıq və qurğularla təminatını təkmilləşdirmək, aqrar elmin ayrıca götürülmüş istiqamətlərinin inkişafını əlavə olaraq dəstəkləmək, kadr hazırlığını təmin etmək üçün adıçəkilən qurumlardan olan alim və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin müvəqqəti yaradılmış elmi-yaradıcı kollektivləri tərəfindən təqdim edilmiş müxtəlif xarakterli layihələri qrantlar verilməsi yolu ilə maliyyələşdirməkdir. Müsabiqə aqrar elm sahəsində multidissiplinar və beynəlxalq araşdırmaların dəstəklənməsinə, qısa müddət ərzində rəqabət apara biləcək elmi nəticələrin alınmasına əlavə şərait yaradacaq. Layihələrdə maliyyə (stimullaşdırıcı əmək haqqı) və maddi-texniki təminatla (cihazlar, qurğular və avadanlıqlar) yanaşı, paralel olaraq kadr hazırlığı (ezamiyyətlər yolu ilə) da nəzərdə tutulur.
Müsabiqə çərçivəsində fundamental, tətbiqi, eksperimental, akademik, empirik, innovativ, nəzəri xarakterli və   300 000 manatadək maliyyə həcmli layihələr maliyyələşdiriləcək.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr 2018-ci il oktyabrın 22-dən dekabrın 21-i saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələrinin 2019-cu ilin 1-ci yarısında açıqlanması planlaşdırılır.
Bu müsabiqəyə layihələr yalnız Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı innovativ texnologiya olan “e-QRANT”=“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” (http://e-grant.sdf.gov.az/) vasitəsilə təqdim edilə bilər. Bu sistem elektron-hökumət prinsipləri əsasında qurulub və “ASAN-İmza”dan istifadəni nəzərdə tutur.
Elmin İnkişafı Fondu müsabiqəyə təqdim olunmuş layihələrin elmi ekspertizası işini və qalib layihələrin vaxtaşırı monitorinqini təşkil edəcək. Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində “e-QRANT” sisteminə qoşulma və ondan istifadə üzrə, həmçinin qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

“Agrarian Researches” Grant Competition announced
Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan announced the “Agrarian Researches” Grant Competition.
The purpose of the competition is to stimulate scientific activity of scientific research institutes, academic institutions and organizations, laboratories, divisions and centers and other suitable structures, to upgrade the supply of modern scientific equipment and devices, to support the development of various destinations of agricultural science and to fund various types of projects submitted by scholars from these institutions as well as temporarily scientific-creative collectives of highly qualified specialists. The competition will provide support for multidisciplinary and international research in the field of agricultural science. Support of the winning projects includes financial (stimulating salary), logistics (devices, fixtures and equipment) and training (including business trips) aspects.
Within the framework of the competition, fundamental, applied, experimental, academic, empirical, innovative, theoretical projects and with a budget of up to 300 000 manats will be financed.
The projects will be accepted from October 22 to December 21, 2018. The results of the competition will be announced in the first half of 2019.
Projects can be submitted to this competition only through the "e-GRANT" = "Grant Projects Electronic Governance" (http://e-grant.sdf.gov.az/) system , an innovative technology created by the Science Development Foundation. This system is based on e-government principles and implies the use of "ASAN-Signature".
The Science Development Foundation will organize a scientific examination of projects submitted to the competition and periodic monitoring of winner projects. It is planned to hold advisory seminars for the purpose of explaining joining and using the e-QRANT system as well as helping grant applicants and responding to questions during the project period.