“Qarabağın müsəlman-azərbaycanlı elitası siyasi təlatümlər içərisində və müasirləşmə yolunda“ adlı kitabın təqdimatı keçirilib
5771
Oktyabr 25 2018
15:55
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 1-ci “Şuşa qrantı” beynəlxalq müsabiqəsinin qalibi olmuş “Qarabağ elitası: Qarabağın yeni dövr azәrbaycanlı elitası modernlәşmә prosesi vә mütәmadi siyasi dönüşlәr arasında (18-ci әsrin sonu - 20-ci әsrin sonu)” (layihə rəhbərləri – Azad QəribovYeva-Mariya Aux) qrant layihəsi çərçivəsində nəfis tərtibatla alman dilində nəşr olunmuş “Qarabağın müsəlman azərbaycanlı elitası siyasi təlatümlər içərisində və müasirləşmə yolunda” adlı kitabın Bakı Slavyan Universitetində (BSU) təqdimatı keçirilib. Kitabın müəllifləri Almaniyanın Berlin Humboldt Universitetinin “Azərbaycan tarixi” kafedrasının rəhbəri, professor Yeva-Mariya Aux (Eva-Maria Auch) və professor Rasim Mirzəyevdir.
Kitab Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaradılmasının 100 illik yubileyinə töhfə olaraq nəşr olunub. Kitab ölkənin kitabxanalarına, elmi-tədqiqat təşkilatları və universitetlərinə və müxtəlif qurumlara təmənnasız olaraq veriləcək.
Elmin İnkişafı Fondunun və Bakı Slavyan Universitetinin “Azərbaycan ədəbiyyatı” kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən təqdimat mərasimini BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov açaraq kitabın elmi-siyasi əhəmiyyətindən ətraflı danışıb, alman dilində belə bir kitabın ərsəyə gəlməsini dünyanın Qarabağ həqiqətləri ilə tanış olmasında yeni bir addım kimi dəyərləndirib. BSU-nun “Azərbaycan ədəbiyyatı” kafedrasının müdiri, professor Rəhilə Qeybullayeva çıxış edərək bu əsərin dəyərli layihələrdən biri olduğunu bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev vurğulayıb ki, bir neçə illik gərgin əməyin məhsulu olan kitab Qarabağın azərbaycanlı elitasının inkişaf tarixini bütün əhəmiyyəti ilə almandilli alim və oxucu auditoriyasına çatdırmağa xidmət edəcək. Kitabdakı məlumatlar Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kontekstində Qarabağın Azərbaycana məxsusluğunun tarixi faktlarla sübutu baxımından da mühüm əhəmiyyətə malikdir. Kitab kollektiv bioqrafiyanın geniş analizi vasitəsi ilə almandilli ölkələrin ictimaiyyətinə, bütövlükdə beynəlxalq ictimaiyyətə Azərbaycanın mənəvi-mədəni mərkəzlərindən biri olan Qarabağda müsəlman azərbaycanlı elitasının milli düşüncənin və dövlətçiliyin təşəkkülündəki müstəsna rolunu faktlarla göstərir, Qarabağ regionundakı maariflənmə və milli hərəkatda fəalların rolu haqqında araşdırmaları da əhatə edir. Qarabağın tarixinin və onun zəngin mədəni irsinin təbliği baxımından olduqca önəmli olan bu kitabdan, eyni zamanda Berlin Humboldt Universitetinin “Azərbaycan tarixi” kafedrası üçün vacib tədris materialı kimi də istifadə olunacaq. O, kitabın tezliklə dünyanın digər dillərinə tərcüməsinin vacibliyini vurğulayıb. Elçin Babayev dəyərli məlumat bazası rolunu oynayan kitab üzrə tədqiqatların qrant layihələri yolu ilə davam etdirilməsi üçün alimlərə, xüsusilə gənc tədqiqatçılara çağırış edib.
Sonra kitabın həmmüəllifi, professor Yeva-Mariya Aux çıxış edərək əsərin ərsəyə gəlməsi tarixindən, yanaşmalardan, mahiyyətindən və elmi əhəmiyyətindən danışıb, sualları cavablandırıb.
Tədbirdə BSU-nun Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov, "Mütərcim" Tərcümə və Nəşriyyat-Poliqrafiya Mərkəzinin icraçı direktoru Əliş Ağamirzəyev, Pedaqoji fakültənin dekanı, professor Flora Naci və digərləri çıxış edərək kitab haqqında fikirlərini bildiriblər.

“Muslim-Azerbaijani elite of Karabakh in political issues and modernization“ book presented Muslim-Azerbaijani elite of Karabakh in political issues and modernization book presented
5812
October 25 2018
15:55
Presentation of the "Muslim-Azerbaijani elite of Karabakh within political tensions and modernization" book that has been published within “Karabakh elite: The new elite of Karabakh during the modernization process and within irreversible political turmoil” (end of the 18th -20th ceuntries) (head of the project – Azad Garibov and Eva-Maria Auch) held in Baku Slavic University. Authors of the book are Prof. Dr. Eva-Maria Auch, the Chair of the "History of Azerbaijan" faculty at Berlin Humboldt University in Germany and Prof. Rasim Mirzayev from the same faculty.
The book has published in honour of the commemoration of the centennial of the Azerbaijan Democratic Republic.Libraries, research institutions and universities of the country and various institutions will be provided with several copies of the book.
Opening the ceremony, jointly organized by the Science Development Foundation and the Azerbaijani Literature Department of the Baku Slavic University, Rafig Novruzov, Vice Rector for Scientific Affairs, spoke in detail about the scientific and political significance of the book, as well as mentioned the importance of having such a book in the German language, as a new step of making the world familiar with Karabakh realitities. Professor Rakhila Geybullayeva, head of the department of "Azerbaijan Literature" of BSU, said that this work needs to be considered as one of the most valuable projects.
Elchin Babayev, Executive Director of the Science Development Foundation in his speech, touched on the contribution of the Science Development Foundation to the centennial of the Azerbaijan Democratic Republic mentioning that, on this occasion, thisbio-bibliographic lexicon was published in German by the Science Development Foundation.
The book is a product of the same grant project and has been published as a result of the joint research work of German and Azerbaijani researchers and serves the purpose of delivering the history of the Azerbaijani elite of Karabakh to German and other international researchers with all its details. Facts in this book introduce obvious evidences in the context of the Nagorno-Karabakh conflict, underlining that this region has always been an undividable part of Azerbaijan.
The book provides a comprehensive analysis of collective biography to the public of the German-speaking countries, as well as to the international community, with a purpose to demonstrate the exceptional role of the Karabakh region as one of the main spiritual and cultural centers of Azerbaijan in the establishment of national thought and statehood.
Afterwards, co-author of the book, Professor Eva-Maria Auch spoke about the history, approaches, essence and scientific significance of the work, as well as and answered questions.
Head of the International Relations Department of BSU, Professor Habil Mammadov, Executive Director of Translation and Publishing and Printing Center Alish Aghamirzayev, Dean of Pedagogical Faculty, Professor Flora Naci and others also attended and made their remarks.