Azərbaycanlı alimlərin məqaləsi nüfuzlu jurnalda nəşr olunub
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdirləri - AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifovun həmmüəllifi olduqları “Elektron dövlətdə sosial şəbəkələrin rolu: risklər və təhlükəsizlik təhdidləri” (“Role of social networks in e-government: risks and security threats”) adlı məqalə “Web of Science” bazasına daxil olan “Online Journal of Communication and Media Technologies” jurnalında nəşr olunub.
Məqalədə qeyd olunur ki, hazırda istifadəçilər arasında populyar olan sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin sayı sürətlə artmaqdadır. Sosial şəbəkələrin belə populyarlıq qazanması dövlət idarəçiliyinin açıq idarəçilik formatına transformasiyasına imkan verir. Bu baxımdan sosial şəbəkələr hökumətin şəffaflığı və demokratik cəmiyyətin inkişaf etməsinə kömək edir, hökumət və vətəndaş arasında kommunikasiya mühiti yaradır. Sosial şəbəkələrin populyarlığı onların istifadəçiləri üçün böyük risklərin yaranmasına səbəb olur. Sosial şəbəkə istifadəçilərinin paylaşdığı şəxsi məlumatların həcminin sürətlə artması onları bədniyyətli şəxslərin arzuolunan hədəfinə çevirir.
İşdə e-dövlətdə sosial şəbəkələrin rolu və təhlükəsizlik məsələləri araşdırlır. Sosial şəbəkələrin təhlükəsizliyinə olan potensial təhdidlər analiz olunur və təsnifatlaşdırılır. Sosial şəbəkələrə olan hücumlar əsasən 4 kateqoriya (multimedia məzmunlu təhdidlər, fərdi məlumatların təhlükəsizliyi təhdidləri, sosial yönümlü təhdidlər, uşaqları hədəf alan təhdidlər) üzrə təsnif olunur.
Həmçinin sosial şəbəkələrin təhlükəsizliyinə olan təhdidlərin analiz edilməsi üçün çoxmeyarlı qiymətləndirmə metodu təklif edilir. Qeyri-səlis TOPSİS metodu əsasında müəyyən edilmiş meyarlara görə potensial təhdidlər ranqlaşdırılır. Ədədi eksperimentdə sosial şəbəkə istifadəçilərinə bədniyyətli müxtəlif xarakterli hücumların (fişinq, saxta istifadəçi profilləri, istifadəçi yazışmalarına müdaxilələr, həssas məlumatların icazəsiz aşkarlanması, kiber izlənmə) edilməsi ehtimal olunur. Təklif olunan yanaşma əsasında təhdidlər konfidensial məlumatların ələ keçirilməsi, hökumətlə vətəndaş arasındakı münasibətlərdə (G2C) nüfuzun itirilməsi və sosial-siyasi münaqişələrin yaradılması meyarlarına görə qiymətləndirilir və ranqlaşdırılır.
Qeyd edək ki, məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.

The articles by Azerbaijani scientists published in a prestigious journal
The article entitled “The Role of Social Networks in e-government: Risks and Security Threats“ co-authered by the academician secretary of ANAS, Director of ANAS Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev, corresponding member of ANAS, Doctor of Technical Sciences and head of the Department Ramiz Aliguliyev, PhD in Technical Sciences, associate professor Farhad Yusifov has been published in the “Online Journal of Communication and Media Technologies” journal, which is indexed "Web of Science".
Social networks are becoming an important intermediary for interaction between governments, citizens, governmental agencies and business sectors. The popularization of social networks among users allows transforming public administration into open governance form and changing government-citizen relationships. There are various applications of social media to enable communication between users and share personal information. Currently, different attacks on social networks targeting the e-government system pose a great risk for users. In paper the role of social networks and security in egovernment is examined. Potential threats targeting the confidentiality and security of each social network user are analyzed and classified. A multi-criteria evaluation method is proposed for analysis of social networks security threats.
An article explores the role of social networks in e-government and security issues. Threats are classified into 4 categories (multimedia content threats, traditional threats targeting personal information, social-oriented threats, threats to children safety)
Potential threats targeting the confidentiality and security of each social network user are analyzed and classified. A multi-criteria evaluation method is proposed for analysis of social networks security threats. Potential threats are ranked according to the criteria determined by the Fuzzy TOPSIS method. In the numerical study, the social network security threats are evaluated and ranked according to selected criteria (such as interception of confidential information, reputation loss in governmentcitizen (G2C) relations and organization of social-political conflicts)
This work was supported by the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan - Grant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1