Dekabrın 15-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) III Startap və İnnovasiya Festivalı keçirilib. Tədbirdə müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri, şirkət rəhbərləri, həmçinin universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı III Strartap və İnnovasiya Festivalını açıq elan edib. Universitetdə son üç ildə startap sahəsində görülən işlərdən danışan rektor Mustafa Babanlı gənclərin təqdim etdiyi layihələrin gələcəkdə böyük uğur qazanacağına inandığını bildirib. Festivalın startap ideyalarının tələbələr arasında təbliğinə xidmət etdiyi deyən rektor M.Babanlı əsas məqsədlərdən birinin “Made in Azerbaijan” brendi adı altında xaricə məhsul çıxarmaq olduğunu qeyd edib.
Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev ali məktəblərdə startap ideyalarının inkişafının və tələbələrin bu sahəyə maraq göstərməsinin çox sevindirici hal olduğunu bildirib. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi islahatlarda innovasiyaların inkişafının əsas yerlərdən birini tutduğunu bildirən İdris İsayev bu layihələrin həyata keçirilməsinin gənclərin sahibkarlıq ruhunun inkişaf etdirilməsi və biznes potensialının artmasına xidmət etdiyini qeyd edib.
Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev ali təhsil müəssisələrinin innovasiyaların inkişafına diqqət göstərməsinin önəmini vurğulayıb, gənc startapçılara öz tövsiyələrini verib.
Kənd təsərrüfatı nazirinin müşaviri, qurumun Elm və İnnovasiyalar Mərkəzin rəhbəri Elçin Zeynalov ADNSU kimi nüfuzlu bir təhsil müəssisəsində startapın inkişafının əhəmiyyətini qeyd edib və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra startap mərkəzinin 6 layihəsi təqdim olunub. Layihələr əvvəlcədən müəyyən edilmiş meyarlara əsasən münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib. Ən çox bal qazanan layihələr ADNSU və tərəfdaş qurumlar tərəfindən mükafatlandırılıb.
Festivalının sonunda ADNSU-nun rektoru, professor M.Babanlı, universitetin professor-müəllim heyəti, tədbirdə iştirak edən müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. Rektor M.Babanlı şirkət nümayəndələrinə göstərdikləri dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib, universitet və müəssisələr arasında bu əməkdaşlığın hər iki tərəfə böyük fayda verəcəyini qeyd edib. Dəyirmi masada sərmayəçilərlə startap layihələrinin inkişafı, gələcəkdə görülməli olan işlər, birgə əməkdaşlıq və s. mövzular müzakirə olunub.

On December 15 the III Startup and Innovation Festival was held at Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). The event was attended by representatives of various government agencies, company directors, as well as teaching staff and students of the university.
Rector of ADNSU, Professor Mustafa Babanli declared the III Startup and Innovation Festival open. Speaking about the works carried out at the university in the last three years, rector Mustafa Babanli noted that he believes that the projects submitted by the young people will be successful in the future. Saying that the festival serves the promotion of startup ideas between the students, rector M. Babanli highlighted that one of the main goals is to export products abroad under the brand of "Made in Azerbaijan".
Deputy Minister of Education Idris Isayev underlined that it is gratifying the development of startup ideas at universities and the interest of students in this field. Stating that the development of innovations according to the reforms implemented by President Ilham Aliyev occupies one of the main places, Idris Isayev noted that the implementation of these projects promotes the development of entrepreneurial spirit and growth of business potential.
Elchin Babayev, the executive director of Science Development Foundation emphasized the importance of attention to the development of innovation given by higher education institutions and gave his recommendations to the young startups.
Advisor to the Minister of Agriculture, head of the Center for Science and Innovations Elchin Zeynalov noted the importance of the startup development in a prestigious educational institution as ASOIU and wished all participants success.
Later 6 projects of startup center were presented. The projects were evaluated by the jury according to predetermined criteria. The winning projects were awarded by ASOIU and partner organizations.
At the end of the festival, a roundtable was held with the participation of the rector of ASOIU, professor M. Babanli, the teaching staff of the university, representatives of different companies attending the event. Rector M. Babanli expressed his gratitude for the support provided to the company's representatives and noted that this cooperation between universities and enterprises will benefit both sides. The roundtable featured a discussion about the development of startup projects with investors, future work, joint cooperation and other issues.