Elmin İnkişafı Fondunda 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib
Elmin İnkişafı Fondunda 20 yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev tədbiri açaraq 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixindəki rolunu qeyd edib: “20 Yanvar keçmiş Sovet imperiyasının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi planlaşdırılmış ağır cinayətdir, bunu unutmaq olmaz. Lakin “20 Yanvar” terror və ona qarşı mübarizə ilə yanaşı, Azərbaycan xalqının mübarizliyini, həmrəyliyini, əzmini, qəhrəmanlığını, Vətənə olan sevgisini də təcəssüm etdirir. Bu tarix xalqın mübarizə ruhunun daha da qüvvətlənməsinə səbəb olaraq sonu müstəqilliyə aparan bir yolun başlanğıcı olması ilə nəticələnmişdir”.
Elçin Babayev Ümummili Lider Heydər Əliyevin 20 Yanvar hadisələri zamanı göstərdiyi güclü siyasi iradəni xüsusi qeyd edib, bu faciənin xüsusi detallarının gələcəkdə daha da dərindən araşıdırılacağına əmin olduğunu bildirib.

An event to commemorate the 29th anniversary of the Black January tragedy has been held in SDF
The 29th anniversary of the heinous bloodshed which claimed the lives of hundreds of people in Azerbaijan's capital, Baku, has been commemorated in the Science Development Foundation. In his opening speech, Executive Director of Science Development Foundation Elchin Babayev underlined the role of the Black January tragedy as a trigger in the history of independence of the Republic of Azerbaijan. "Black January was a planned serious crime committed against the Azerbaijani people by the former Soviet empire. However, this tragedy, also embodies the struggle, solidarity, perseverance, heroism of the Azerbaijani people, its love for the Motherland. This history has resulted in the further consolidation of the people's spirit of struggle and the start point of a path leading to independence. "
Elchin Babayev emphasized the strong political will of the National Leader Heydar Aliyev during Black January 20 and expressed his confidence that more details of this tragedy would be further explored in the future.
The event was continued with the discussion of newly discovered facts about the tragedy of Black January.