Hörmətli qrant iddiaçıları,
EİF və TÜBİTAK-ın birgə elan etdiyi beynəlxalq qrant müsabiqəsi üzrə layihələrin Fondun e-Qrant sistemi vasitəsilə qəbulunun vaxtı 2019-cu il 29 mart tarixinədək uzadılmışdır.
Birgə elandakı dəyişikliklərə diqqət yetirməyiniz xahiş olunur.
Azərbaycan tərəfindən təqdim edilən layihə üçün biznes və ya sənaye qurumunun məbləğ konkret göstərilməklə yazılı maliyyə dəstəyi tələb olunur. Maliyyə dəstəyinin minimum həddi layihə məbləğinin ən azı 25%-ni təşkil etməlidir. Biznes və ya sənaye qurumunun maliyyə dəstəyinin daha çox olması ekspertizanın nəticələri əsas tutulmaqla həmin layihənin qalib olmaq şansını kifayət qədər artırır.

To the attention of the applicants of the international grant competition jointly announced by SDF and TÜBİTAK
6217
January 23 2019
18:30
To the attention of grant applicants,
We would like to kindly inform you that the deadline of accepting applications via the e-Qrant system is extended until March 29th, 2019 for the international grant competition jointly announced by SDF and TÜBİTAK.
Please kindly notice that there are changes in the joint grant competition announcement.
For the project proposals submitted from Azerbaijan, it is required to submit a written confirmation by either a business or industrial entity, indicating the exact amount of the financing. The minimum amount of the financing provided by these entities should not be less than 25% of the total amount.  Having more of this amount increases the chance of  becoming a winner of this grant competition, taking into account the results of the expertise.